دنیای ما و دنیای اهالی خدا
62 بازدید
تاریخ ارائه : 10/31/2012 12:17:00 PM
موضوع: اخلاق و عرفان

بسم الله الرحمان الرحیم

شاید شما هم مثل من بارها بازی بچه ها با همدیگر را به چشم دیده باشید. چه بسا با کودک درونتان همراه شده و با آنها همبازی هم شده باشید. دیدید بچه ها چطور ذوق زده با اسباب بازی های خودشان بازی می کنند؟ ماشین لاکی خودش رو روی زمین می کشه! گاز میده! بوق می زنه! تصادف می کنه! ترافیک درست میکنه! با همین کارها داد می زنه شادی می کنه... گاهی ساده ترین چیزی که در نظر ما هیچ ارزشی نداره بهش دل می بندن و با آن بازی می کنن! حتی موقع خواب کنار بالش تشان می ذارن... یا دیدید بچه ها سر همین چیزهای ناچیز و لاکی باهم دعوا می کنند؟! حالا وقتی من و شما این صحنه ها رو می بینیم بهشان می خندیم! می گیم بیچاره ها به چه چیزهایی دل میدن! سر چه چیزای الکی و بیخودی بهم گیر میدن و با هم دعوا می کنن. و باز می گیم: اگه بزرگ بشن و جالبتر از هواپیما و قطار لاکی، سوار هواپیمای و قطار واقعی بشن چطور ذوق زده میشن؟! اگه بزرگ بشن، تازه می فهمند که عجب! به چه چیزای خنده داری دل بسته بودن، لذات واقعی در دنیای واقعی بوده نه در اسباب بازی که شبیه آن چیزی است که در دنیای واقعی وجود داره.

شبیه همین دنیای کودکانه برای ما مثلا بزرگترها وجود دارد. من و شما هم در این دنیا به یک چیزهایی دل بستیم: یکی ما به علم و کار درسی، یکی ما به شغل و کار اداری، یکی ما به حرف و سخنرانی، یکیمان به پول و کار اقتصادی، یکی مان به ساز و آواز، یکی مان به وب و وبلاگمان... هر کدوممان به چیزی عشق ورزیده و به آن دل بسته ایم. حالا وقتی خدا و اولیای خدا از جمله امام زمان عج از اون بالا ما رو نگاه می کنند بهمان می خندن که این بیچاره ها به چه چیزایی دل بستن؛ غافل از اینکه همه اینها در این دنیا اسباب بازی بیش نیست. اصل همه اینها و لذیذتر و جذاب تر از اینها در عالم برتر و بالاتر هست که اگر به آنها دست پیدا کنند پشیزی برای متعلقات این دنیا ارزش قائل نخواهند بود.

من و شما در نظر خدا و اولیای خدا، کودکانی هستیم سرگرم دنیا و دلخوش به آنها. خداوند دوره کودکی را آغاز و مرحله ای برای ورود به دنیای واقعی قرار داده و این دنیا نیز خود مرحله ای برای ورود به دنیای معنوی بالاتر اما جاذبه های این دنیا ما را به خود مشغول کرده است.

شهرت، شهوت، قدرت، ثروت و... همه جاذبه دارند و لذیذ اما در نظر اهل الله اسباب بازی است. البته روزی خودمان هم خواهیم فهمید که اینها فقط ظاهری جذاب و خوش خط و خال دشته اند ولی درونشان گزنده بوده اما آن روز دیر خواهد بود...

دنیای من و شما، در نظر انبیا، اولیا و علمای ربانی یک دنیای کودکانه و خنده دار است.

این بود برداشتی آزاد از این آیه:

وَ مَا الْحَیاةُ الدُّنْیا إِلاَّ لَعِبٌ وَ لَهْوٌ وَ لَلدَّارُ الْآخِرَةُ خَیْرٌ لِلَّذینَ یَتَّقُونَ أَ فَلا تَعْقِلُونَ (انعام/32 و عنکبوت/64)

خدایا مرا از خواب غفلت بیدار کن اما نه با دست قدرتت، نه با ندای هیبتت، بلکه با مهر و محبتت.

منبع: وبلاگ شخصی "تا آسمان"